Co je vlastně šedý zákal/katarakta?
Jednoduše řečeno, katarakta je „zkalení“ čočky v oku. Čočka je umístěná hned za duhovkou. Funguje tak, že zachycuje obrazy viděného, zaostřuje světla, barvy a tvary předmětů zobrazujících se na sítnici. Sítnice dále vysílá obrazy do mozku. Čočka se může zkalit natolik, že nepropouští světlo s obrazy k sítnici, a proto se ostré obrazy vnímají zastřeně (viz. obrázek). To je příčina, proč brýle nebo kontakní čočky, které dosud pomáhaly při čtení nebo při pohledu do dálky, již nepomáhají. V 90 % případů je zákal způsoben přirozeným procesem stárnutí. Katarakta není „filmem„, který překrývá oko. Neodstraní ji dieta, ani lasery. Nejlepší způsob, jak léčit šedý zákal, je odstranit zkalenou čočku a nahradit ji novou.
Jak je prováděna moderní operace šedého zákalu?
Nejprve se na oku provede drobný řez velikosti přibližně 2mm.
Poté se do oka vstříkne speciální viskoelastický roztok, který chrání jemné struktury oka před poškozením.
Malým řezem operatér zasune do oka ultrazvukovou sondu. Sonda velikosti špičky propisovací tužky zkalenou čočku roztříští a stejnou sondou se všechny částečky zkalené čočky z oka vysají. Tomuto postupu se říká fakoemulzifikace nebo jen fako. Po té se řezem cca 2,5 mm implantuje čočka umělá.
Poruchy refrakce oka:
- Hypermetropie – dalekozrakost, špatné vidění do blízka a dobré do dálky. Světelné paprsky se sbíhají za sítnicí. Ke korekci se používají spojky, plusová skla.
- Myopie – krátkozrakost, špatné vidění do dálky a dobré vidění do blízka. Světelné paprsky se sbíhají před sítnicí. Ke korekci se používají rozptylky, minusová skla.
- Astigmatismus – tato porucha je dána nepravidelným zakřivením rohovky. Příčinou může být úraz, pooperační, nebo je vrozený. Korekce je cylindrickými skly, které mají svoji dioptrickou hodnotu a osu.
- Presbyopie – nastává po 40. roce , kdy oko není postupně schopno zaostřit na čtení. Prodlužuje se čtecí vzdálenost. Je to dáno změnami pružnosti čočky, která se již nedokáže vyklenout jako dříve. Koriguje se skly do blízka, nebo nitroočními čočkami.
Suchost očí
Pocit suchosti očí může zahrnovat různé příznaky, které jsou výsledkem nestability slzného filmu a nedostatečného zvlhčování očí. Může mezi ně patřit bodání, pálení, dráždění, škrábání nebo pocit cizího tělíska v oku. Pocity suchosti očí zažívají milióny lidí po celém světě.
Co způsobuje pocit suchosti očí?
K jeho vzniku mohou přispívat mnohé faktory:
- suché prostředí,
- prach,
- kouř,
- suché horko,
- klimatizace,
- vítr,
- příliš dlouhé sledování televize,
- intenzivní práce u obrazovky počítače.